Dlaczego mnie nie słuchasz?

Dlaczego mnie nie słuchasz? To proste. Jesteś zbyt zajęta sobą, żeby słuchać, co do Ciebie mówię. Myślisz o sobie, o Twoim życiu, o Twojej walce, nie chcesz słuchać o mojej. To Ty jesteś najważniejsza, Twoje myśli, Twoje lęki, Twoje sprawy, Twoje decyzje. O czym do Ciebie mówię? O mnie? Nie…, nie będziesz tego słuchać, musisz skupić się na sobie. To Ty jesteś najważniejsza. Chcesz rozmawiać o sobie, chętnie mi opowiesz, z czym się teraz zmagasz. Nie po to, żeby wysłuchać zaraz potem mojej historii, tylko żebym ja wysłuchała Twojej. Rozmawiajmy o Tobie.

Dlaczego mnie nie słuchasz? Bo chcesz, żebym to ja Cię wysłuchała. Nikt nigdy nie chciał Cię wysłuchać, więc nie nauczyłaś się słuchać. Szukasz kogoś, kto Cię wreszcie wysłucha. Nie mam czasu? Poszukasz innego słuchacza.

Dlaczego mnie nie słuchasz? Nie możesz skupić się na mnie, bo przestaniesz myśleć o sobie, a jak Ty przestaniesz, to kto o Tobie pomyśli? Jak Ty sama nie będziesz analizować swoich problemów, to kto je za Ciebie przeanalizuje?

A co by było, gdybyś wyszła na chwilę ze swojego kokonu myśli i lęków, aby wysłuchać drugiej osoby? Boisz się, że sama nie zostaniesz wysłuchana? Jeśli poświęcisz czas i uwagę, żeby przyjrzeć się drugiej osobie, to czy nie zabraknie ich potem dla Ciebie?

Na co dzień zajmujemy się sobą, swoimi lękami i swoją walką. Boimy się, że poświęcając uwagę innym, stracimy przez to siebie i znikniemy w gąszczu spraw innych ludzi. Chcemy czuć się ważni.

Tymczasem prawdziwa rozmowa zaczyna się właśnie tam, gdzie przestajemy myśleć tylko o sobie i skupiamy się na drugim człowieku. Okazując mu uwagę i troskę stajemy się ważni, stajemy się najważniejsi dla niego. Przestajemy wymieniać serię monologów, których nikt nie słucha, a uczestniczymy w prawdziwej rozmowie. Nasza ważność nie leży tam, gdzie mówimy, a tam, gdzie słuchamy. Im więcej słuchamy, tym stajemy się ważniejsi dla tych, których wysłuchaliśmy.

Nie słuchasz mnie, bo ja nie słucham Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *